Applied Kilovolts Ltd. HP010PIP025
Part No.:
HP010PIP025
Manufacturer:
Applied Kilovolts Ltd.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
HP010PIP025.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 20V-10000V 10W
Shipping
HP010PIP025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Applied Kilovolts Ltd.
Series:
HP (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, High Voltage
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
20V ~ 10000V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1mA
Power (Watts):
10W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.87" L x 3.86" W x 1.85" H (200.0mm x 98.0mm x 47.0mm)