LEM USA Inc. HOP 2000-SB/SP1
Part No.:
HOP 2000-SB/SP1
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
HOP 2000-SB/SP1.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 2000A AC/DC
Shipping
HOP 2000-SB/SP1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
2000A
Number of Channels:
1
Output:
Analog Voltage
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 4kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±2%
Voltage - Supply:
±12V ~ 15V
Response Time:
10µs
Current - Supply (Max):
20mA
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C