Amphenol ICC (FCI) HLW18S-2C7LF
Part No.:
HLW18S-2C7LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
HLW18S-2C7LF.pdf
Description:
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM PCB
Shipping
HLW18S-2C7LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
HLW-S
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Through Hole
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
18
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Kinked Pin
FFC, FCB Thickness:
0.33mm
Height Above Board:
0.232" (5.90mm)
Locking Feature:
Cable End Type:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Voltage Rating:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C