Amphenol ICC (FCI) HLW16R-2C7LF
Part No.:
HLW16R-2C7LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
HLW16R-2C7LF.pdf
Description:
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Shipping
HLW16R-2C7LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
HLW-R
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
16
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Kinked Pin
FFC, FCB Thickness:
0.30mm, 0.33mm
Height Above Board:
0.154" (3.90mm)
Locking Feature:
Cable End Type:
Straight, Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Voltage Rating:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C