Banner Engineering Corporation HLS27DWR0990C
Part No.:
HLS27DWR0990C
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
HLS27DWR0990C.pdf
Description:
HLS27 HAZARDOUS LOCATION DUAL CO
Shipping
HLS27DWR0990C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
HLS27
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Illumination Color:
Red, White, Cool
Luminous Flux:
455lm Red, 1925lm White
Length:
38.98" (990.0mm)
Profile (W x H):
1.50" (38.1mm) Dia
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
High/Low/Off Switching
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
50,000 Hours
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C