MEAN WELL USA Inc. HLG-600H-54A
Part No.:
HLG-600H-54A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HLG-600H-54A.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 45.9-56.7V
Shipping
HLG-600H-54A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HLG-600H (600W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
45.9 ~ 56.7V
Current - Output (Max):
11.2A
Power (Watts):
605 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
96%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.97" L x 5.67" W x 1.91" H (253.2mm x 144.0mm x 48.5mm)