MEAN WELL USA Inc. HLG-240H-42B
Part No.:
HLG-240H-42B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HLG-240H-42B.pdf
Description:
LED DVR CC/CV AC/DC 21-42V 5.72A
Shipping
HLG-240H-42B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HLG-240H (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
21 ~ 42V
Current - Output (Max):
5.72A
Power (Watts):
240 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
92.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)