Taiyo Yuden HK16084N7J-T
Part No.:
HK16084N7J-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
HK16084N7J-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Shipping
HK16084N7J-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
HK
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
4.7 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.013" (0.33mm)