Taiyo Yuden HK10052N2C-T
Part No.:
HK10052N2C-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
HK10052N2C-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Shipping
HK10052N2C-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
HK
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
2.2 nH
Tolerance:
±0.2nH
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
01005
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)