Hirose Electric Co Ltd HIF6-50D-1.27R(02)
Part No.:
HIF6-50D-1.27R(02)
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
HIF6-50D-1.27R(02).pdf
Description:
CONN RCPT 50POS IDC 28AWG GOLD
Shipping
HIF6-50D-1.27R(02) Specifications
Series:
HIF6
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:
Cable Termination:
IDC
Wire Type:
Ribbon Cable
Wire Gauge:
28 AWG