Hirose Electric Co Ltd HIF3C-40D-2.54C(03)
Part No.:
HIF3C-40D-2.54C(03)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
HIF3C-40D-2.54C(03).pdf
Description:
CONN SOCKET HSG 40POS 2.54MM
Shipping
HIF3C-40D-2.54C(03) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
HIF3C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Socket
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)