Hirose Electric Co Ltd HIF3BB-50D-2.54C
Part No.:
HIF3BB-50D-2.54C
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
HIF3BB-50D-2.54C.pdf
Description:
CONN SOCKET HSG 50POS 2.54MM
Shipping
HIF3BB-50D-2.54C Specifications
Series:
HIF3B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Socket
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Black
Features:
Polarizing Key
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C