Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-40D-2.54C
Part No.:
HIF3BA-40D-2.54C
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
HIF3BA-40D-2.54C.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 40POS 2.54MM
Shipping
HIF3BA-40D-2.54C Specifications
Packaging:
Bulk
Connector Type:
Receptacle
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Black
Features:
Polarizing Key
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C