Hirose Electric Co Ltd HIF3B-14D-2.54R
Part No.:
HIF3B-14D-2.54R
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
HIF3B-14D-2.54R.pdf
Description:
CONN SOCKET 14POS IDC 28AWG GOLD
Shipping
HIF3B-14D-2.54R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
HIF3B
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Socket
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:
Cable Termination:
IDC
Wire Type:
Ribbon Cable
Wire Gauge:
28 AWG