Hirose Electric Co Ltd HIF2E-40D-2.54RB(20)
Part No.:
HIF2E-40D-2.54RB(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Board In, Direct Wire to Board
Package:
Datasheet:
HIF2E-40D-2.54RB(20).pdf
Description:
CONN HOUSING 2.54MM DUAL
Shipping
HIF2E-40D-2.54RB(20) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
HIF2E
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Ribbon Cable, DIP Header
Number of Positions:
40
Cable Pitch:
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Cable Termination:
IDC
Wire Gauge:
28 AWG