Hirose Electric Co Ltd HIF2B-30D-2.54RB
Part No.:
HIF2B-30D-2.54RB
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Board In, Direct Wire to Board
Package:
Datasheet:
HIF2B-30D-2.54RB.pdf
Description:
CONN DIP HDR IDC 30POS VERT
Shipping
HIF2B-30D-2.54RB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
HIF2B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Ribbon Cable, DIP Header
Number of Positions:
30
Cable Pitch:
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)