onsemi HGTP7N60B3D
Part No.:
HGTP7N60B3D
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
HGTP7N60B3D.pdf
Description:
IGBT 600V 14A 60W TO220AB
Shipping
HGTP7N60B3D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 7A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
160µJ (on), 120µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
23 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/130ns
Test Condition:
480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
37 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)