Harris Corporation HGTP15N40E1
Part No.:
HGTP15N40E1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
HGTP15N40E1.pdf
Description:
15A, 400V, N-CHANNEL IGBT
Shipping
HGTP15N40E1 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
400 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
35 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 20V, 35A
Power - Max:
75 W
Gate Charge:
33 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)