Harris Corporation HGTH20N50E1
Part No.:
HGTH20N50E1
Package:
TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Datasheet:
HGTH20N50E1.pdf
Description:
20A, 500V, N-CHANNEL IGBT
Shipping
HGTH20N50E1 Specifications
Package/Case:
500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
35 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 20V, 35A
Power - Max:
100 W
Gate Charge:
33 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)