Harris Corporation HGTH12N50C1D
Part No.:
HGTH12N50C1D
Package:
TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Datasheet:
HGTH12N50C1D.pdf
Description:
12A, 500V, N-CHANNEL IGBT
Shipping
HGTH12N50C1D Specifications
Package/Case:
500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
12 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
17.5 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 20V, 17.5A
Power - Max:
75 W
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)