Harris Corporation HGTD7N60B3
Part No.:
HGTD7N60B3
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
HGTD7N60B3.pdf
Description:
IGBT 600V 14A IPAK
Shipping
HGTD7N60B3 Specifications
Manufacturer:
Harris Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
56 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 7A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
160µJ (on), 120µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/130ns
Test Condition:
480V, 7A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)