Allied Components International HFC05-100NK-RC
Part No.:
HFC05-100NK-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HFC05-100NK-RC.pdf
Description:
100nH +/-10% 0603 Hi-Freq. Chip
Shipping
HFC05-100NK-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HFC05
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
770MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)