Vishay General Semiconductor - Diodes Division HFA80NC40CSM
Part No.:
HFA80NC40CSM
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
HFA80NC40CSM.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 400V 85A D618SM
Shipping
HFA80NC40CSM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HEXFRED®
Package/Case:
D-61-8-SM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
85A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C