3M HF659/50SF
Part No.:
HF659/50SF
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HF659/50SF.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 50'
Shipping
HF659/50SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
HF659
Packaging:
Box
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable, Round Jacket
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
50.0' (15.24m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Shielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
Ribbon Width:
2.450" (62.23mm)
Jacket (Insulation) Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
150 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-15°C ~ 75°C