3M HF365/50SF
Part No.:
HF365/50SF
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HF365/50SF.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND FLAT 0.05 GRAY
Shipping
HF365/50SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
HF365
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
0.200" (5.08mm)
Jacket (Insulation) Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-40°C ~ 105°C