3M HF100/50TP
Part No.:
HF100/50TP
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HF100/50TP.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND TWIST PAIR 10'
Shipping
HF100/50TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
HF100
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Twisted Pair
Number of Conductors:
50 (25 Pair Twisted)
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
10.0' (3.05m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Blue, White
Ribbon Thickness:
0.070" (1.78mm)
Ribbon Width:
2.500" (63.50mm)
Jacket (Insulation) Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
150 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-40°C ~ 105°C