MEAN WELL USA Inc. HEP-240-12A
Part No.:
HEP-240-12A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HEP-240-12A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 192W
Shipping
HEP-240-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HEP-240 (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
192W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-55°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.61" L x 2.68" W x 1.53" H (244.2mm x 68.0mm x 38.8mm)