Samtec Inc. HDMR-19-02-S-SM
Part No.:
HDMR-19-02-S-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
HDMR-19-02-S-SM.pdf
Description:
CONN RCPT HDMI 19POS SMD R/A
Shipping
HDMR-19-02-S-SM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
HDMR
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
HDMI
Number of Contacts:
19
Gender:
Receptacle
Specifications:
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Board Guide
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
1.3A per Contact
Voltage - Rated:
40VAC