Amphenol Positronic HDC50S5R7000/AA
Part No.:
HDC50S5R7000/AA
Manufacturer:
Amphenol Positronic
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
HDC50S5R7000/AA.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Shipping
HDC50S5R7000/AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Positronic
Series:
HDC
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Metal
Shell Material, Finish:
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)