Amphenol Aerospace Operations HDB-D4-060M022X
Part No.:
HDB-D4-060M022X
Manufacturer:
Amphenol Aerospace Operations
Category:
Specialized
Package:
Datasheet:
HDB-D4-060M022X.pdf
Description:
DAUGHTER CARD 60POS
Shipping
HDB-D4-060M022X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Aerospace Operations
HBD
Bag
Active
Connector Usage:
Daughtercard
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Connector Style:
High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions:
60
Number of Positions Loaded:
All
Pitch:
0.070" (1.78mm)