BlockMaster Electronics HD-30A-12PH
Part No.:
HD-30A-12PH
Manufacturer:
BlockMaster Electronics
Category:
Barrier Blocks
Package:
Datasheet:
HD-30A-12PH.pdf
Description:
Double Row, 14mm (0.560") 12 pol
Shipping
HD-30A-12PH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
BlockMaster Electronics
Series:
HD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Block Type:
Barrier Block
Number of Circuits:
12
Number of Wire Entries:
24
Pitch:
0.551" (14.00mm)
Number of Rows:
2
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating:
600VAC