JAE Electronics HD1P040MA1R6000
Part No.:
HD1P040MA1R6000
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
HD1P040MA1R6000.pdf
Description:
CONN PLUG 40POS SOLDER GOLD
Shipping
HD1P040MA1R6000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
HD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug
Contact Type:
Center Strip Contact
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)