BlockMaster Electronics HD-10A-06PH
Part No.:
HD-10A-06PH
Manufacturer:
BlockMaster Electronics
Category:
Barrier Blocks
Package:
Datasheet:
HD-10A-06PH.pdf
Description:
Double Row, 9.5mm (0.375") 6 Pol
Shipping
HD-10A-06PH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
BlockMaster Electronics
Series:
HD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Block Type:
Barrier Block
Number of Circuits:
6
Number of Wire Entries:
12
Pitch:
0.374" (9.50mm)
Number of Rows:
2
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating:
250VAC