Broadcom Limited HCPL-3140-300E
Part No.:
HCPL-3140-300E
Datasheet:
HCPL-3140-300E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Shipping
HCPL-3140-300E Specifications
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
25kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
700ns, 700ns
Pulse Width Distortion (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 50ns
Current - Output High, Low:
400mA, 400mA
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
10V ~ 30V
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C