Broadcom Limited HCPL-3100-300E
Part No.:
HCPL-3100-300E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-3100-300E.pdf
Description:
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8DIP GW
Shipping
HCPL-3100-300E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Optical Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
2µs, 2µs
Pulse Width Distortion (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
200ns, 200ns
Current - Output High, Low:
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 30V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C