XP Power HCP650PS15
Part No.:
HCP650PS15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HCP650PS15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Shipping
HCP650PS15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
HCP (650W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.80" L x 5.00" W x 1.61" H (249.0mm x 127.0mm x 40.9mm)