Citizen Finedevice Co Ltd HCM4912000000ABJT
Part No.:
HCM4912000000ABJT
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HCM4912000000ABJT.pdf
Description:
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Shipping
HCM4912000000ABJT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Series:
HCM49
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
12 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)