TE Connectivity Passive Product HCL165J100RCX
Part No.:
HCL165J100RCX
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
HCL165J100RCX.pdf
Description:
HCL165 100W 100R 5% CABLE 150MM
Shipping
HCL165J100RCX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HCL
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
-80, +200ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
High Voltage
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.626" L x 0.285" W (41.30mm x 7.25mm)
Height - Seated (Max):
6.555" (166.50mm)