TE Connectivity Passive Product HCF80J4R7J
Part No.:
HCF80J4R7J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Module
Datasheet:
HCF80J4R7J.pdf
Description:
HCF80 75W 4R7 5% LEAD
Shipping
HCF80J4R7J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HCF
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
4.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
75W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Screw Holes
Size / Dimension:
3.150" L x 2.992" W (80.00mm x 76.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)