TE Connectivity Passive Product HCF166J330RJ
Part No.:
HCF166J330RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Module
Datasheet:
HCF166J330RJ.pdf
Description:
HCF166 160W 330R 5% LEAD
Shipping
HCF166J330RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HCF
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
330 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
160W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
265°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Screw Holes
Size / Dimension:
6.535" L x 2.992" W (166.00mm x 76.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)