Allied Components International HCB05-102-RC
Part No.:
HCB05-102-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HCB05-102-RC.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1K OHM 0603 1LN
Shipping
HCB05-102-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
800mA
DC Resistance (DCR) (Max):
250mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)