Quantic Evans HC2B075221
Part No.:
HC2B075221
Manufacturer:
Quantic Evans
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
HC2B075221.pdf
Description:
Wet Tantalum
Shipping
HC2B075221 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Quantic Evans
Series:
HyCap
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
75 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)