TE Connectivity Raychem Cable Protection HC1B-7008-0500-0
Part No.:
HC1B-7008-0500-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
HC1B-7008-0500-0.pdf
Description:
HOSE 0.5" ID POLY BLACK
Shipping
HC1B-7008-0500-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Helical Convolex™ HC1B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside:
0.730" (18.54mm)