TE Connectivity Passive Product HB120MFZRE
Part No.:
HB120MFZRE
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
HB120MFZRE.pdf
Description:
RES 20M OHM 1% 1W RADIAL
Shipping
HB120MFZRE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HB, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.043" L x 0.118" W (26.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.409" (10.40mm)