TDK-Micronas GmbH HAL300SF-A
Part No.:
HAL300SF-A
Manufacturer:
TDK-Micronas GmbH
Category:
Switches (Solid State)
Package:
TO-243AA, Variant
Datasheet:
HAL300SF-A.pdf
Description:
MAGNETIC SWITCH LATCH SOT89B-2
Shipping
HAL300SF-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Micronas GmbH
Series:
HAL®
Package/Case:
TO-243AA, Variant
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Latch
Technology:
Hall Effect
Polarization:
South Pole
Sensing Range:
2.2mT Trip, -2.2mT Release
Test Condition:
25°C
Voltage - Supply:
4.5V ~ 24V
Current - Supply (Max):
6.8mA
Current - Output (Max):
30mA
Output Type:
Open Drain
Features:
Temperature Compensated
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TA)