Littelfuse Inc. HA15-2-32-38
Part No.:
HA15-2-32-38
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
HA15-2-32-38.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 265V
Shipping
HA15-2-32-38 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
HA15-2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
32 ~ 38AT
Release Range:
Current - Switching:
350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:
265 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
0.6 ms
Release Time:
0.2 ms
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
1.590" (40.39mm)
Size - Body:
0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-20°C ~ 125°C
Capacitance:
0.2 pF
Current - Carry:
1.5A (DC)