Renesas Electronics Corporation H7N1002LSTL-E
Part No.:
H7N1002LSTL-E
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-83
Datasheet:
H7N1002LSTL-E.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 75A 4LDPAK
Shipping
H7N1002LSTL-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-83
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
155 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9700 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)