Omron Automation and Safety H7CX-A AC100-240
Part No.:
H7CX-A AC100-240
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
H7CX-A AC100-240.pdf
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Shipping
H7CX-A AC100-240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H7CX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Preset, Totalizer
Operating Mode:
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate:
30Hz, 5kHz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
6, 6
Display Type:
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:
0.354" (9.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input Type:
No Voltage, Voltage
Output Type:
Relay
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Reset:
External, Front Panel, Programmable
Panel Cutout Dimensions:
Square - 45.00mm x 45.00mm