Omron Automation and Safety H7CN-BLN AC100-240
Part No.:
H7CN-BLN AC100-240
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
H7CN-BLN AC100-240.pdf
Description:
COUNTER LED 4 CHAR 100-240V PNL
Shipping
H7CN-BLN AC100-240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H7CN
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Preset
Operating Mode:
Up, Down, Individual
Count Rate:
30Hz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
4
Display Type:
LED - Red Characters
Display Characters - Height:
0.314" (8.00mm)
Input Type:
No Voltage
Output Type:
Relay
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Reset:
External, Front Panel
Panel Cutout Dimensions:
Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)