Omron Automation and Safety H7CC-A11SD
Part No.:
H7CC-A11SD
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
H7CC-A11SD.pdf
Description:
COUNTER, DIGITAL,1-STAGE/TOTAL/P
Shipping
H7CC-A11SD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
H7CC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Preset, Totalizer
Operating Mode:
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate:
30Hz, 10kHz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
6, 6
Display Type:
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:
0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input Type:
No Voltage, Voltage
Output Type:
Relay
Voltage - Supply:
24VAC, 12 ~ 48VDC
Reset:
External, Front Panel, Programmable
Panel Cutout Dimensions:
Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)